Ahşap Kumlama

Kumlama belirli teknikler uygulanarak yüzeyinde istenmeyen ve kötü görünümlü, malzemeye veya ürüne de zarar verecek tarzda oluşmuş ve kimyasal özelliğe sahip oluşumların temizlenmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Kumlama işlemi sayesinde, kumlama yapılan alet veya ürün üzerinde meydana gelmiş olan zararlı oluşumlardan tamamen arındırılarak eski haline getirilebilmektedir.

Ahşap Kumlama

Ahşap Kumlama, ahşap ürünlerin yüzeylerinde meydana gelen zararlı oluşumların kumlama tekniği ile ortadan kaldırılması ürünün yüzeyinin eski haline getirilmesidir. Ahşap kumlama denmesinin nedeni yapılan işlemin farklılığından değil, kumlama yapılan ürünün özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Cam Küre İle Kumlama

Cam küre ile kumlama, kumlama işleminin farklı bir versiyonudur. Kullanılan üründen ve malzemeden adını almış bir işlemdir. Cam küre ile kumlama tekniği uygulanarak, kumlanan malzeme bazı temas, aşınma ve müdahaleler nedeni ile ürünün yüzeyinde meydana gelen zararlı oluşumlardan arındırılmaktadır. Bu yöntemde de kumlama tekniğinin ismi kumlama da kullanılan üründen kaynaklanmamaktadır. Kumlama işleminin yapıldığı malzemeden dolayı işlemin ismi cam küre ile kumlama olarak adlandırılmıştır.

Kumlama Önemli midir?

Kumlama işlemi önemlidir. Cam yüzeylerde olsun, ahşap yüzeylerde olsun ya da metal yüzeylerde olsun zamanla belirli paslanmalar, zedelenmeler veya hasarlar nedeni ile oluşan pürüzler, oksitlenmeler ve daha farklı oluşumlar kumlama sayesinde giderilerek ürünler ilk defa üretildiği zamanki haline geri döndürülmekte ve kullanım ömürleri uzatılmaktadır. Yıllarca sorunsuz çalışabilecek ürünler kumlama sayesinde daha iyi çalışmakta ve gerçek performansını gösterebilmektedirler.


Diğer Uygulama Alanları