Araç Kumlama

Hassas kumlama olarak adlandırılan araba kumlama ve yenileme gibi işlemler Ankara Kumlama da.

Bildiğimiz kuma benzeyen ancak farklı ve bu iş için özel imal edilmiş olan bazalt, grid ve silis adlı çeşitlere sahip farklı kullanım alanları bulunan özel maddelerden yapılan kumdur. Yüksek basınçlı havanın etkisiyle metal yüzeylere çarptırılan kum metal yüzeyi aşındırarak yüzeyde kalan istenmeyen maddeleri kazır ve temizler. Özellikle de klasik otomobillerin yenilenmesi amacıyla yapılan kumlama işlemi oldukça hassas ve kontrollü olarak yapılmalıdır. Sıradan ve kalitesiz ellere yaptırılan araç kumlama işlemi sonrasında araba kaportasında oluşan deformasyon çok rahatsız edici sonuçlar doğurabilmektedir.

Kumlama esnasında dikkat edilmesi gerekenler

En önemli dikkat edilmesi gereken nokta aracın profesyonel ellere teslim edilmesidir. Aynı zamanda yüksek basınç kullanıldığından basıncın çok dikkatli ayarlanması gerekmektedir. Ayrıca soda ile yaptığınız bu işlemde soda sarf malzemesinin rutubetinin muhakkak alınması gerekmektedir. Bu sayede araç kumlamasının ardından bir hafta dahi geçse aracın yüzeyinde korozyon oluşmamaktadır. Bu noktalara dikkat edildiğinde araç kumlama işleminin ardından düzeltmeleri ve boyayı daha sağlıklı ve sağlam bir zemine gerçekleştirmiş olacaksınız.

Her aracın yapısına ve uygulanacak zemine göre farklı işlemler yapılması gerekmektedir. Örneğin araç kaporta ve saçlarında diğer yerlere göre daha hassas işlem yapılması gerekir yoksa araç kumlama yetersiz kalır sonucunda da yine deformasyonla karşı karşıya kalırsınız. Hava ve basınç debisinin dikkatle ayarlanarak yapılan kumlama esnasında alanında uzman deneyimli firmalarla çalışmanız aracınızın yenilenmesi konusunda mutlu edici bir gelişme olarak karşınıza çıkacaktır.


Diğer Uygulama Alanları