Kaporta ve Boya

Araç parçalarının çiziği ya da güneşten dolayı solması durumunda araca fırın boya atılmakta ve aracın eski canlılığında görünümü sağlanabilmektedir. Araç rengi zamanla değişik renklere bürünebilmekte kaporta ve boya işlemi yapılarak eskisi gibi güzel görünümlere sahip olabilmektedir.

Araç her türlü ezik, çizik, hasar, göçük vb. durumlar illaki oluşmakta bunun çözümünde kaporta ve boya işlemi yapılarak düzeltilebilmektedir.

Birçok insan kullanım amaçları farklı olsa da birçok araç kullanmaktadır. Bu araçların kullanımında her türlü kaza olabilmekte ve kazanın sonunda aracın dış kısımları hasar görebilmektedir. Görülen bu hasar küçük veya büyük hasarlar olabilmekte bu hasarların çözümü için kaporta ve boya yapılması gerekecektir.

Aracın çarpması sonucunda aracın dış gövdesinin yani kaportanın yamuğu, kırığı, çiziği tamiri için düzeltme işlemleri itina ile yapılır. Düzeltme işlemi yapıldıktan sonra macun çekilip veya macunsuz da olabilen boya yapılmaktadır.

Araç Kaporta Düzeltme ve Boya Nasıl Yapılır

Araç kaportasında hasar oluştuğu kaportanın eğilmesi ya da düzeltilemeyecek durumda olması durumunda değişim yapılmaktadır. Fakat hasarın kaportada düzeltilebilir olması durumunda hassasiyetle düzeltme işlemi yapılır ve daha sonra boyama işlemi yapılmaktadır.

Kaporta aracın dış kısmı olup dış kısmı iskelet olarak adlandırılan kısımdır. Parçaların ayrı ayrı olarak aracın iskelet kısmına yerleştirilmiş hasar gördüğünde tek parça halinde tamiratı yapılmaktadır. Araç kapısı hasar görmüşse kapısının çıkarılıp kaporta ve boya işlemi yapılabilir ve tekrar yerine takılabilmektedir.


Diğer Uygulama Alanları