Metal Kumlama

Metal kumlama ya da başka bir deyişle taşlama metal ve benzeri yüzeylerin zamanla paslanmasının ve bununla birlikte korozyona uğramasının önüne geçme üzere yüzeyinde bulunan yağ, leke, hata, kir, pas ve girintilerin tamamıyla temizlenmesi ve boyama ile malın ömrünü mümkün olduğunca uzatmak için uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Bu uygulama, hususi olarak geliştirilmiş metal kumlama elemanı adı verilen çeşitli aşındırıcı malzemelerle uygulanmaktadır. Bu uygulama, metal yüzeyde görünmekte olan ya da görünemeyecek kadar küçük olan tüm yağı, pası, çentikleri, girintileri ve çıkıntıları tamamıyla yok etmekte, böylece metalin aslını ortaya çıkarmaktadır. Kumlama işlemi yeni tamamlanmış bir metalin paslanmaya karşı en savunmasız olduğu zaman bu zamandır. Bu nedenle işlem uygulanan anında boyanması gereklidir. Firmamız, tüm işlemleri profesyonel ve yetenekli çalışanlarımızla güvenli bir şekilde yapmaktadır.

Uygulama ne kadar kaliteli olursa olsun profesyonelce yapılmayan bir boya işlemi neticesinde mutlaka sorunlar ortaya çıkacaktır. Metal kumlamanın veya boyama işleminin kusurlu yapılması neticesinde, toplu iğne başı kadar bir yerin hava ile temas etmesi durumunda paslanma başlayacaktır. Bir hastalık gibi bütün metale yayılacaktır. Bu sebeple işin profesyonellerce yapılması tarafımızca önerilmektedir. Bütün işlemler profesyonel bir şekilde yapıldığında sıkıntı oluşmayacaktır.

Bazalt kumlama işlemi, sektörlere göre farklı şekilde yapılmaktadır. Ayrıca uygun boyanın yüzeye uygulanması şarttır. Bunun yanı sıra bazalt kumlama tekniğini uygun kalınlıkta uygulamak da önemlidir. Bu işlemin amacı, boyanacak olan metal yüzeyin tam anlamıyla arındırılması ve temizlenmesidir. Sonuç olarak boya yüzeye maksimum performansla tutunacaktır. Bazalt kumlama işlemi, kumun aşırı basınçlı hava ile metal alana çarptırılmasıdır. Metal kumlamaya göre çok daha ayrıntılı çalışma gerektirir ve ayrıca çok daha küçük ve özel kumlarla yapılır. Bu teknoloji ilk olarak NASA’nın uzay mekiklerinin küçük aksamlarında kullanılmıştır.


Diğer Uygulama Alanları