Savunma Sanayi

Savunma Sanayi Kumlama denilen aklıma direk olarak bildiğiniz kum gelmektedir.

Ancak Savunma Sanayi Kumlama bildiğiniz kum değildir. Burada söylenen kum özel olarak üretilmiş olan içerisinde, silis, bazalt, grid gibi değişik maddeler yer almaktadır.

Savunma Sanayi Kumlama nasıl yapılır, Savunma Sanayi Kumlama özel olarak üretilmiş olan aletler ile yüksek basıncı bulunan hava ile birlikte metal bir yüzeye çarptırılmasıyla meydana gelmektedir. Bu işlem sırasında kum metal yüzeyi aşındırırken yüzeyde bulunan maddeleri temizlemektedir. Böylelikle kumlama işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Kumlama uygulanırken kumlamanın değişik derecelendirilmesi vardır. İlk derece yüzeyin temizlik derecesidir.

Yüzeyde temizlik meydana gelmektedir. İkinci derece ise pas ve istenmeyen maddelerin temizlenme aşamasıdır. Diğer bir aşama ise en çok tercih edilen ve çeliğin kendi rengine ulaşması için yapılmış olan kumlama işlemidir. Bu kumlama sonrasında çelik kendi rengine ulaşmaktadır. Kumlama aşamasında en yüksek ve en son aşama ise çeliğin mikro aşamasına yükseltildiği kumlama aşamasıdır. Ancak maliyeti en yüksek olan aşama da bu son aşamadır. Bu aşamalar kumlamanın değişik aşamalarıdır.

İstenilen aşama hangisi ise ya da yapılmak ulaşılmak istenen aşama hangisi ise ona ulaşılacaktır. Ve ona göre bir sıralama işlem gerçekleştirilecektir. Kumlama işlemi bu şekillerde uygun ortam ve uygun aletler ile bu işlemlerden geçerek gerçekleştirilmektedir. Savunma sanayi kumlama işlemi ile kumlama daha rahat ve kolay olmaktadır.


Diğer Uygulama Alanları